فضاهای خارجی

10 خانه زیرزمینی دیدنی در سراسر جهان

خانه هابیت در سوئیس

برای آشنایی با نمونه های عجیب و هیجان انگیز خانه زیرزمینی، این مطلب را دنبال کنید.

 

 

شاید به نظرتان عجیب برسد، اما خیلی از افراد ترجیح می دهند بجای زندگی در خانه های معمولی و روتین، کمی متفاوت‌تر عمل کنند و تجربه ی جدیدی داشته باشند. خانه های زیرزمینی یکی از همین گزینه هاست. طراحی منحصر به فرد و در بستر طبیعت، باعث می‌شود، اشکال متفاوتی از خانه زیرزمینی دیدنی در سرتاسر دنیا به وجود بیاید.
از طرفی با افزایش جمعیت و رشد روز افزون ساخت و ساز، نیاز به تامین مسکن، پیش از پیش احساس می شود و به نحوی باید پاسخگوی این حجم از جمعیت باشد. خانه زیرزمینی، پیشنهادی برای استفاده ی بیشتر از فضا است. ساخت و طراحی اینگونه از خانه ها، زیر زمین اتفاق افتاده و با حفظ ظاهر اصلی محیط، تجربه بی نظیری را به ارمغان می آورد.

 

آشنایی با 10 مورد خانه‌ زیرزمینی عجیب و زیبا

خانه زیرزمینی سازگار با محیط زیست

1- خانه گلبرگ (خانه زیرزمینی سازگار با محیط زیست )


این خانه زیرزمینی برای فوتبالیست برتر انگلیس، گری نوویل طراحی و اجرا شده است. خانه زیرزمینی یک طبقه که سازگار با محیط زیست است و با هدف اصلی کاهش مصرف انرژی ساخته شده است. خانه کاملا در دامنه کوه با استفاده از روش‌های سنتی شناخته و با محیط اطراف به خوبی ادغام شده است. 8000 فوت مربع مساحت دارد. از پمپ حرارتی منبع زمین برای گرمایش و پانل و توربین بادی هم استفاده شده است.طراحی پلان این مجموعه، شبیه گل است و اتاق‌هایی به شکل گلبرگ که اطراف آشپزخانه‌ی مرکزی قرار دارد. هنگام شب با ایجاد روشنایی، خانه زیرزمینی رویایی همچون گلی زیبا می درخشد و منظره ای منحصر به فرد را به وجود می‌آورد.

عجیبترین خانه های زیرزمینی
عکسهای خانه زیرزمینی گلبرگ

 

2- خانه هابیت در سوئیس

خانه زیرزمینی بیضی شکل در کوه‌های آلپ، که کاملا در دل تپه ساخته شده است. در اصل یک سازه سنگی در دل طبیعت است که طراحی فوق العاده آن، مناظر لذت بخشی را به شما هدیه می دهد. حمام گرم این خانه از دل زمین، یکی از نکات قوت این اثر است. دهانه‌ی دایره ای شکل با پوشش شیشه‌های بلند، علاوه بر زیبایی، امکان ورود نور به داخل فضا را محیا می‌کند و نمای بیرونی جذابی را رقم می زند. دارای دو ورودی است که یکی از آن ها شما را به مسیر زیرزمینی سوق می دهد و در عوض ورودی دیگر در فضای باز و امکانات تفریحی را فراهم می کند. ساخت خانه زیرزمینی و زندگی در چنین فضایی، بی شک سرشار از شگفتی و مناظر خیره کننده است.

3- خانه غار در میسوری آمریکا


اکثرا خانه زیرزمینی در دل تپه ها ساخته می شود، در حالی که روش‌های دیگری هم، برای ساخت خانه زیرزمینی وجود دارد. مثل غاری در امریکا که حالا به خانه زیرزمینی تبدیل و داخل آن بسیار مدرن و زیبا می باشد. این خانه داخل یک غار ماسه سنگی با مساحت15000فوت مربع ساخته شده و بسیار دنج و شبیه یک موزه است. از نظر سرمایش و گرمایش، هوشمندانه طراحی شده و نیازی به وسایل اضافی ندارد و دارای تهویه مناسب است. عجیب ترین خانه های دنیا، تجربه متفاوتی را برای هر کس رقم میزند.

خانه زیرزمینی غار

4- وودلی پارک

(اولین متل هابیت جهان )


در جزیره شمالی نیوزلند، خانه زیرزمینی کنار هم در دل تپه تکثیر شده و به صورت یو شکل در آمده است. این مجموعه، اولین متل زیرزمینی جهان شناخته شده که از بلوک‌های پلی استایرن در ساخت آن استفاده شده است، در تابستان، اتاق ها خنک و در عوض اتاق‌های گرمی در زمستان دارد، عایق جالب و کارآمدی که این پروژه را متمایز می کند. اتاق‌های این مجموعه زیرزمینی، بزرگ بوده و 6 نفر ظرفیت دارد. مبله و دارای سرویس و آشپزخانه ی مجزا می باشد.

خانه زیرزمینی در دل طبیعت
طراحی داخلی خانه های زیرزمینی

5- خانه زیرزمینی ارگانیک در لاتنستراسه، سوئیس


این پروژه از نه خانه تشکیل شده است که سه خانه از آنها دارای سه اتاق خواب، یکی با چهار اتاق خواب، یکی با پنج اتاق خواب و سه خانه با شش اتاق خواب و همچنین یک ساختمان هفت خوابه است. خانه ها در اطراف یک دریاچه مصنوعی کوچک گرد هم آمدند و در دامنه کوه جای دارند. از زمین به عنوان لایه عایق سرما و گرما استفاده می کنند و با پوشش گیاهی پوشانده شده اند و از باد و باران در امان هستند. نوع ساخت و پراکندگی خانه زیرزمینی در اطراف، منظره شگفت انگیزی را در آن منطقه به وجود آورده است. ساخت خانه جنگلی زیرزمینی هم به نظر جالب و شگفت انگیز است.

خانه زیرزمینی ارگانیک در سوئیس

 

 

6- خانه زیرزمینی آلونی در یونان

یکی از راه‌های ادغام خانه با محیط اطراف، استفاده از مصالح بومی است. در این خانه زیرزمینی، این مورد بخوبی رعایت شده و طراح آن سعی کرده، به طرز شگفت آوری آن را با اطراف منطبق کند. اکثر خانه های زیرزمینی بخاطر همین ویژگی است که داخل تپه و محصور ساخته می شود و در مواردی هم، از مصالحی مثل سنگ و چوب استفاده می‌شود.

طراحی خانه زیرزمینی به زیبایی با زمین‌های کشاورزی اطراف، مطابقت دارد و تصرف ظاهری در آن را به حداقل رسانده است. دارای مساحت 240 مترمربع است و داخل مناظر فوق العاده ای اطراف گم شده است. این هم یک مورد عجیب‌ترین خانه های دنیا است.

خانه زیرزمینی آلونی در یونان

7- خانه زیرزمینی مالاتور در سواحل ولز

 


بیشتر خانه های زیرزمینی که در دل تپه ها ساخته می شود، دارای دهانه های جانبی هستند که ورودی را به خوبی نشان می دهد. اما در مورد این خانه زیرزمینی این طور نیست، طراح به معنی واقعی، آن را در طبیعت جای داده و با محیط اطراف ادغام شده است. به نحوی که شما به سختی آن را پیدا می‌کنید و در انتها از طریق یک روزنه باید داخل شوید.


در دوطرف آن، حفره‌های شیشه ای وجود دارد و به شما این امکان را می‌دهد تا از مناظر زیبای سواحل لذت ببرید. استحکام محکم این خانه زیرزمینی با طبیعت، آن را متمایز کرده و شاهکار عجیبی در دل طبیعت است. خانه رویایی زیرزمینی واقعا زیباست.

خانه زیرزمینی مالاتور در سواحل ولز
سبزترین خانه دنیا
بهترین خانه زیرزمینی در دنیا
خانه های عجیب

 

8- هتل سازگار با محیط زیست بلا ویستا در ایتالیا


این هتل با تمرکز بر پایداری و محیط زیست به وجود آمده است و دارای 11 خوابگاه اختصاصی است. تمام قسمت‌های این خانه زیرزمینی با کنترل گرمایش، سرمایش و ساخت و سازهای سازگار با محیط زیست و پایدار بنا شده اند. از منابع محلی و مواد در منطقه، برای ساخت استفاده شده است. معماری و طراحی آن‌ها، به شدت تحت تاثیر فرهنگ محلی می باشد. تمرکز بر ایجاد ارتباط قوی با طبیعت، تلاش برای ترکیب عناصر طبیعی و مصنوعی و ایجاد یک تصویر هماهنگ، نقطه قوت این شاهکار معماری است.

هتل سازگار با محیط زیست
خانه زیرزمینی سازگار با محیط زیست
ماکت خانه زیرزمینی
خانه زیرزمینی شگفت انگیز
خانه زیزمین زیر برف
خانه زیرزمینی در دنیا
خانه زیرزمینی
خانه زیرزمینی در دشت

9- خانه هابیت ارباب حلقه‌ها در نیوزلند


اگر طرفدار فیلم و سینما باشید، حتما ارباب حلقه‌ها را دیده‌اید. تصاویر فوق العاده و هیجان انگیز این فیلم به‌نظر خیالی است، اما در واقع فیلم برداری آن در نیوزلند انجام شده و واقعا چنین مکانی وجود دارد. خانه هابیت خانه زیرزمینی که در ابتدا، تنها برای ساخت فیلم به وجود آمد و در حال حاضر کلی توریست و گردشگر را به آن جا می کشد تا از طبیعت لذت ببرند و هیجان زده شوند. خانه هابیت به نمادی از رویایی ترین خانه های جهان تبدیل شده و کلی از پروژه‌ها از آن الهام گرفته اند.

خانه سبز در دل طبیعت
خانه زیرزمینی سازگار با محیط زیست

10- یک دهکده سازگار با محیط زیست در کوه پرسلی (غرب ولز)

خانه کلبه ای زیرزمینی
خانه زیر زمینی عجیب

دهکده ای اکو و طبیعی است که دارای کلبه‌هایی از نی و گل است. این خانه‌های جذاب و جالب در دل تپه ساخته شده اند. افراد روستایی با تولید محصولات ارگانیک، روزگار می گذرانند. در سال 1993 به وجود آمده و به صورت مخفی مانده تا اینکه در سال1998 میلادی کشف می شود. نوری که از لابه لای حصیر به داخل نفوذ می کند، بی نظیر است. اطراف این خانه زیرزمینی توسط درختان و بوته ها احاطه شده است.

ساخت کلبه زیرزمینی

زندگی در خانه زیرزمینی، قطعا تجربه ی جالب و شگفت انگیزی است. اگر از مطالب این پست لذت برده اید و برای شما هم جالب بود، با دوستانتان به اشتراک بگذارید. آیا تا به حال در ایران، خانه زیرزمینی را تجربه کرده اید؟ کدام یک از خانه های زیرزمینی عجیب دنیا نظرتان را جلب کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *