دسته‌بندی نشده, راهنمای طراحی داخلی, فضاهای داخلی

10 گام برای طراحی فضای ناهارخوری در خانه

گام های پیشنهادی این مطلب را، برای داشتن فضای ناهارخوری ایده آل، دنبال کنید.

فضای ناهارخوری در هر خانه، با توجه به متراژ آن، عنوان متفاوتی دارد، وقتی مساحت خانه، به اندازه کافی بزرگ باشد، به راحتی، اتاق ناهارخوری مجزایی طراحی می شود، اما در آپارتمان های کوچک، فضای ناهار خوری، قسمتی از نشیمن یا آشپزخانه را بخود اختصاص می دهد. در این صورت با دکوراسیون متفاوت و کاربردی در قسمت ناهارخوری، این بخش را متفاوت و در ارتباط با محیط اطراف، طراحی می کنیم. گام به گام با ما در این پست همراه شوید و دکوراسیون جذابی برای اتاق یا فضای ناهارخوری به وجود آورید.

در طراحی اتاق ناهارخوری، نکات زیر را در نظر بگیرید :

 

1. انتخاب محل مناسب


اولین قدم، انتخاب مکان مناسب برای طرای فضای ناهارخوری است. با توجه به سبک چیدمان و وسایل خانه، بهترین محل ممکن را انتخب کنید. فضاهای ناهارخوری در صورت امکان بهتر است، نزدیک آشپزخانه باشد تا رفت و آمد و آماده سازی غذا روی میز، به سهولت انجام گیرد. مکانی که انتخاب می کنید، نباید دید بقیه قسمت ها را کور کند. قرار است در آن قسمت، میز ناهارخوری قرار دهید، مثلا گاهی ممکن است، در دید تلویزیون شما تاثیر بگذارد. به همین خاطر مهم ترین اقدام برای طراحی فضای ناهارخوری، سنجش محل های مناسب، با توجه به فضای خانه و نوع چیدمان دکوراسیون است. اگر از ابتدا بدانید چه می خواهید، به شما کمک بزرگی در انتخاب های بعدی می کند.

2. تفکیک فضایی


اگرچه، فضای ناهارخوری قسمتی از فضاهای دیگر در خانه است، اما با دو روش زیر می توان به آن هویت بخشید.


1- تفکیک فضایی با مبلمان و دکور خاص


در صورت داشتن فضای کافی، با دیوارهای پارتیشن و متحرک، یا بوفه و کمدهایی با ابعاد مناسب، فضای ناهارخوری را از سایر قسمت ها مجزا کنید. استفاده از بوفه های کوتاه، ضمن جداسازی فضایی، محل ذخیره سازی ظروف و وسایل کاربردی آشپزخانه ها محیا می کند و بسیار کاربردی است. با خلاقیت های متفاوت، می توان فضای ناهارخوری را مستقل نمود.

2- تفکیک سطح زمین


– قسمتی از سطح زمینی که قرار است به فضای ناهارخوری، اختصاص یابد را با کفپوش جداگانه، نشان دهید. البته انتخاب نوع و رنگ کفپوش با توجه به سایر قسمت ها می باشد و باید هماهنگی آن ها را در نظر گرفت.


– بجای استفاده از کفپوش، فرش یا قالیچه ای را، در فضای ناهارخوری پهن کنید و میز را روی آن قرار دهید. البته نوع انتخاب فرش مهم است و نباید پرز و خرده غذا را در خود نگه دارد و تمیز کردن آن آسان باشد. فرش مناسب، در هنگام صرف غذا، احساس خوب و راحتی زیر پا، ایجاد می کند و به گرم کردن فضا کمک می کند.

3. انتخاب میز ناهارخوری


وقت آن رسیده، به سراغ خرید میز ناهار خوری مناسب بروید. سبک دکوراسیون خانه را در نظر بگیرید و متناسب با آن، نوع میز را انتخاب کنید. شکل و اندازه و رنگ مناسب با دکوراسیون خانه، فضای ناهارخوری را جذاب می کند. زیبایی، بخشی از انتخاب شماست، اما اگر ندانید هر وسیله ای را، کجا و چگونه به کار ببرید، بهترین ها را هم در کنار هم قرار دهید، بازدهی لازم را خواهد داشت.

 

اندازه ی میز و صندلی، باید با فضای ناهارخوری شما، هم خوانی داشته باشد. انتخاب میزهای بزرگ در فضاهای کوچک، علاوه بر اینکه، جذابیت بصری ندارد، فضای خانه را کوچکتر نشان می دهد. رنگ میز ناهارخوری، معمولا با مبلمان و وسایل دیگر، ست می شود، البته می توانید جسور باشید و از رنگ های دیگر استفاده کنید. در فضاهای کلاسیک، این انعطاف رنگی، کمتر است ولی در دکوراسیون مدرن، دست شما برای انتخاب بازتر می باشد. البته به ترکیب و سازش رنگ ها نیز توجه کنید تا در انتها دکوراسیون خانه یکدست باشد.

شکل میز ناهارخوری را با توجه به ابعاد فضای ناهارخوری انتخاب کنید. انواع میز با اشکال مختلف مربع، مستطیل، دایره و بیضی وجود دارد. هر کدام از آن ها مزیت و معایب خود را دارد. میز ناهارخوری دایره و مستطیل، طرفدار بیشتری دارد. معمولا در فضاهای کلاسیک، میزهای مستطیل انتخاب می شود. اگر میز مستطیل انتخاب شود، در صورت نیاز، می توان به آن، صندلی اضافه کرد، اما در میزهای گرد، این قابلیت وجود ندارد. میز ناهارخوری گرد در دکوراسیون مدرن، متداول تر است و فرصت تعامل و صحبت را برای افراد خانواده فراهم می کند.

4. اضافه نمودن اکسسوری های جذاب


وسایل دکوری چوبی، جا شمعی، گلدان و گلهای متنوع، به فضای ناهارخوری گرما می بخشد و در زیبایی آن موثر است. رومیزی های مناسب با رنگ دکوراسیون انتخاب کنید.

5. نورپردازی

 

اگرچه فضای ناهارخوری از سایر قسمت های خانه، نور می گیرد، اما لازم است برای زیبایی و تمرکز نور بیشتر هنگام صرف غذا، از آویزهای سقفی یا آباژورهای مناسب با میز استفاده نمود. در پست نورپردازی ناهارخوری مفصل در این باره صحبت کرده ایم.


امیدواریم مطالب این پست به شما در طراحی فضای ناهارخوری کمک کرده باشد و بتوانید با در نظر گرفتن این نکات، زودتر به هدف خود برسید و تجربه هایتان را با ما در اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *