راهنمای طراحی داخلی, فضاهای داخلی

3 راه ساده دکوراسیون برای ایجاد آرامش در خانه

برای اینکه آرامش در خانه را تجربه کنید، راهکارهای دکوراسیون این پست را دنبال کنید.

 

بعد از یک روز طولانی در محل کار یا مدرسه، اعضای خانواده برای استراحت و تجدید انرژی دورهم جمع می شوند. خانه آرامش بخش کمک می کند از استرس دور شویم و انرژی مثبت دریافت کنیم. اما آیا تا حالا فکر کرده اید که دکوراسیون خانه چقدر به شما آرامش می‌دهد؟ یا اصلا دکوراسیون، تاثیری در ایجاد آرامش در خانه دارد یا نه؟


بله، دکوراسیون خانه هم، بیشتر از هرچیزی، سبب انتقال انرژی و حس آرامش در محیط می شود. در این مطلب 3 ویژگی کلی و مهم را برای ایجاد آرامش در خانه را معرفی می‌کنیم، نکاتی که خیلی وقت‌ها ناخودآگاه نیز رعایت می‌شود و حواسمان به تاثیر فوق العاده‌ی آن نیست.

1- از ایجاد فضای تاریک دوری کنید. نور بپاشید

 

از نظر تکاملی، به طور کلی، انسان از تاریکی می ترسد. از این گذشته، ما در شرایط تاریکی عملاً اطراف را نمی‌بینیم، بنابراین مراقبت از خود و دفع دشمنان برای ما بسیار دشوار است. این موضوع برای امروز و دیروز نیست، بلکه از قدیم وجود داشته است و برای همان عدم تسلط کافی بر شرایط، ترس ایجاد می شود. تاریکی هم این حس اضطراب را در افراد مختلف تشدید می کند.


طبق تحقیقات صورت گرفته، نور و روشنایی معجزه می کند، فضای روشن و دلباز، استرس را کم می کند و انرژی را تقویت می‌کند. تا به حال برایتان اتفاق افتاده که، پرده را کنار بزنید و پنجره را باز کنید، ناخوآگاه چه می‌گویید؟ آخیش دلم باز شد… این یکی از تجربه های مشابه از غوغای نور در فضا است. نور طبیعی، اولویت ما است. از دریچه و روزنه ها عبور نور برای داشتن خانه آرامش بخش استفاده کنید. در سایر زمان‌ها از نور مصنوعی ( لامپ، مهتابی، آباژور، ریسه های رنگی) با چند منبع استفاده کنید و خانه آرامش بخش با فضاهای رویایی ایجاد کنید و از محیط لذت ببرید.

در طول روز، نور خورشید، بهترین هدیه، برای رهایی از استرس است. خوشبختانه در ایران، تجربه روز و شب داریم و از این هدیه الهی برخورداریم، در حالیکه در برخی کشورها، نور مصنوعی ماه ها، جایگزین انرژی خورشید است.

2- با طبیعت آشتی کنید


در گذشته، سبک زندگی بیشتر با طبیعت مطابقت داشت، در حالیکه امروزه از آن فاصله گرفته ایم. با افزایش دانش ما، خود را بیش از حد به فناوری و بسیاری از مصنوعات، متکی کرده ایم. خانه ها را با انواع فلزات و پلاستیک های ساخته شده توسط انسان، پر کرده ایم و انتظار بازگشت انرژی داریم. گرچه این بحث، در این مطلب نمی‌گنجد، اما باور کنید، طبیعت، برای ایجاد آرامش در خانه به شما کمک می کند. از کجا شروع کنید؟ گل و گلدان های طبیعی، وسایل چوبی و حتی یک تابلو و تصویر از منظره طبیعت زیبا، خانه آرامش بخش را به شما هدیه می دهد.

3- نظم و رهایی از شلوغی بیش از حد


به اطرافتان نگاه کنید؟ واقعا چقدر از وسایلی که داریم، مورد احتیاج است؟ چقدر از آن ها استفاده می کنیم؟ هرچه وسایل بیشتری داشته باشیم، بی شک، شلوغی و سردرگمی بیشتراست. فضای نا مرتب، استرس را زیاد می کند، علاوه بر این، زمان نظم دادن به آن، انرژی را کاهش می دهد. پس لطفا، خانه‌ی 50 متری را پر از وسایل نکنید، به در و دیوار آن، قاب آویزان نکنید، باور کنید که هر کدام از این عناصر دکوراتیو، به تنهایی قشنگ است، اما وقتی در فضای بسته و کنار کلی اسباب دیگر قرار می‌گیرد، زیباییش را ازدست می دهد. خانه ای که شلوغ است الزاما زیبا نیست. خلوت بودن فضا برای ایجاد آرامش در خانه لازم است و انرژی را به جریان می‌اندازد.

امیدواریم همین نکته های به ظاهر ساده دکوراسیون برای ایجاد آرامش در خانه را رعایت کنید و از تجربه فضای جدید لذت ببرید. نظر شما چیست؟ آیا خانه‌ی شما هم، جای سوزن انداختن نیست؟ پنجره ها را با پرده های ضخیم پوشانده اید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *