اثاث و لوازم, فضاهای داخلی

5 قدم مهم برای داشتن انباری مرتب

اگر در جابجایی و چیدمان وسایلتان، می خواهید انباری مرتب تری داشته باشید، خواندن این مطلب به شما بسیار کمک خواهد کرد.

داشتن انباری مرتب در آپارتمان ها و خانه های امروزی می تواند بسیاری از مسائل مربوط به کم داشتن فضا را حل کند. البته بسیاری از ما به دلیل اینکه تصور می کنیم انباری فضای پنهانی است، نیازی نیست مرتب باشد؛ این نیاز زمانی احساس می شود که شما به دنبال وسیله خاصی در انباری باشید! در این صورت ممکن است زمان زیادی صرف یک کار کوچک شود. بنابراین عاقلانه تر است اگر از ابتدا، چیدمان انباری را با اصول درستی انجام دهیم.


هوم ساز در این مطلب 5 قدم مهم برای چیدمان انباری مرتب را آورده است تا در زمان کمتری این کار را انجام دهید.

قدم اول : تقسیم کنید.


بهتر است قبل از هر کاری فضای انباری را تقسیم بندی کنید؛ برای داشتن انباری مرتب، چه انباری بزرگ و چه انباری کوچک، این کار مهمترین مرحله است. با این کار نظم درستی به فضا می دهیم تا دسته بندی های وسایل هم به راحتی صورت گیرد. برای این کار می توانید از شلف ها، جعبه ها یا هر روشی که فکر می کنید بهتر است استفاده کنید.

در بازار هم وسایلی به نام وسایل جداکننده (ارگانایزر) وجود دارد که می تواند انباری را مرتب تر جلوه دهد. با توجه به نیاز و وسایلتان از این ابزار هم می توانید استفاده کنید.

قدم دوم : وسایل را تفکیک کنید.


از اول با خودتان قرار بگذارید که در مورد وسایلتان به درستی تصمیم بگیرید! اگر می خواهید انباری مرتب داشته باشد، مطمئن شوید وسایلی را که نگه می دارید، واقعاً نیاز دارید. مثلاً مطمئن هستید که در زمستان از آن ها استفاده می کنید، ولی بهتر است وسایل را به امید آن که ممکن است روزی به کار آید در انباری نگه ندارید.

اگر واقع بینانه این کار را انجام دادید، حالا می توانید بعضی از آن ها را دور بریزید، برخی را هدیه بدهید و یا حتی بفروشید. اگر وسایل با ارزشی هستند ولی شما به آن ها نیاز ندارید، کمی زمان بگذارید تا به بهترین حالت آن ها را بفروشید. علاوه بر این که انباری مرتب تری خواهید داشت، سود خوبی از وسایلی که نیاز نداشتید هم به دست آورده اید.

قدم سوم : بسته بندی کنید.


حالا وسایلی که می خواهیم در انباری قرار دهیم را بسته بندی می کنیم؛ بهتر است برچسب هایی برای نوشتن وسایل داخل جعبه ها آماده کنید. در این صورت هم وسایل یک دسته را کنار هم می چینید که انباری مرتب تر خواهد بود و هم هنگام نیاز راحت تر آن ها را پیدا می کنید.

قدم چهارم: وسایل یک جور را کنار هم بچینید.


جعبه های آماده شده را با توجه به وسایل داخلشان، کنار هم در انباری مرتب می چینیم. با این کار هر زمان لازم باشد در کمترین زمان وسیله مورد نظرمان را از انباری بیرون می آوریم.

قدم پنجم: بعضی از وسایل را عمودی بچینید.


شاید کمی عجیب باشد ولی بعضی از وسایل را می توانیم عمودی بچینیم یا آویزان کنیم. این کار هم از نظر زیبایی تأثیرگذار است و هم جای بیشتری باقی می ماند تا انباری مرتب تر شود. می توانید لباس هایتان را با چوب لباسی در کاور های مخصوص آویزان کنید. در این صورت بهتر هم باقی می مانند.

هر از گاهی که وسایل انباری را احتیاج دارید و از آن ها استفاده می کنید، دقت کنید که انباری مرتب تان را به هم نریزید و به همان صورت دوباره بچینید؛ می توانید با توجه به فصل، وسایل تان را تغییر دهید؛ وسایل زمستانی و تابستانی را با هم جابجا کنید.

نزدیک ایام نوروز و فصل جدید است، زمان مناسبی است که وسایل داخل انبار را دوباره بچینیم و انباری مرتب تری را یک بار برای همیشه داشته باشیم! اگر فرصت دارید یک آخر هفته را برای این کار در نظر بگیرید. منتظر نظرات و تجربه های شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *