راهنمای طراحی داخلی, فضاهای داخلی

7 راهکار برای مخفی کردن سطل زباله در آشپزخانه

مخفی کردن سطل زباله در آشپزخانه

یکی از ملزومات عمومی آشپزخانه، بی شک سطل زباله است. اما دغدغه اصلی، محل قرار گرفتن آن است. سطل زباله در آشپزخانه، نباید در معرض دید باشد و ظاهر آشپزخانه را خراب کند. اما چاره چیست؟ امروزه یکی از مسائل مهمی که ذهن طراحان کابینت را درگیر می کند، انتخاب راهکار و در نظر گرفتن محل مناسب برای مخفی کردن سطل زباله در آشپزخانه است. برخی از راهکارهای اساسی و محبوب، برای مخفی کردن سطل زباله در آشپزخانه را در این پست به شما معرفی می کنیم.

 

محل کابینتی که برای مخفی کردن سطل زباله در آشپزخانه در نظر می‌گیرید، به نوع طراحی و ابعاد فضای آشپزخانه بستگی دارد، معمولا کابینت‌های نزدیک میز‌کار یا سینک، برای قرار دادن سطل زباله انتخاب می شود. کابینت جزیره نیز، پیشنهاد پر‌طرفداری برای مخفی کردن سطل زباله است. برای ایجاد نظم و نظافت، سطل زباله در آشپزخانه را، با روش‌های پیشنهادی هوم ساز پنهان کنید، با ما همراه باشید.

 

پیشنهاد مطالعه:

صفحه دیواری آشپزخانه یا پگ بورد چیست و چه کاربردی دارد؟

پیشنهاد مهم و کاربردی:

قبل از اینکه به سراغ انواع سطل زباله آشپزخانه و تکنیک‌های پنهان کردن سطل آشغال برویم، لطفا برای حفظ محیط زیست و کمک به تفکیک زباله، محلی را برای آن در نظر بگیرید. شما می توانید علاوه بر طراحی محل مناسب برای مخفی کردن سطل زباله در آشپزخانه، برای جداسازی زباله‌های خشک و تر تمهیداتی را بیندیشید. سطل‌های جداگانه برای پلاستیک، کاغذ یا زباله‌های خشک و سایر زباله‌های تر در نظر بگیرید. از سطلهای دو قلو می‌توان برای این منظور استفاده نمود یا دو محل متفاوت را به آن اختصاص داد. با اینکار، به راحتی در خانه زباله‌های مختلف جداسازی می‌شود و این فرهنگ زیبا برای حفاظت از محیط زیست و توجه به طبیعت رواج پیدا می‌کند.

 

پیشنهاد مطالعه :  6 نکته مهمی که باید برای چیدمان یخچال مرتب بدانید!

 

پنهان کردن سطل زباله آشپزخانه با روش‌های زیر:

1- کابینت کشویی


پرکاربردترین روش برای مخفی کردن سطل زباله در آشپزخانه، تعبیه کشو به همین منظور است. کابینتی که در دسترس و به سینک ظرفشویی نزدیک است را به صورت ریلی و کشویی طراحی کرده و سطل متناسب با ابعاد کابینت را در آن قرار داده و به راحتی مورد استفاده قرار دهید.


حتی می‌توانید کابینتی جداگانه تهیه کرده و با طراحی کشویی ریلی، سطل زباله در آشپزخانه را پنهان کنید. اگر قصد نصب کابینت جدید دارید، در موزد دغدغه هایتان، حتما با طراح صحبت کنید تا قبل از اجرای کار، فضای مناسبی را برای سطل زباله در نظر بگیرند. اگر تاکنون، به پنهان کردن سطل زباله فکر نکرده‌اید، نمونه‌های مختلفی از سطل‌های ریلی در بازار موجود است، با توجه به ابعاد کابینتی که برای آن در نظر گرفته اید، یکی از مدل‌ها را انتخاب و در کمترین زمان نصب کنید.

2- کابینت تاشو 

 

روشی دیگر برای  مخفی کردن سطل زباله در آشپزخانه، استفاده از کابین تاشو یا جک دار است. باز و بستن آن، به راحتی صورت گرفته و اشغال فضا را به حداقل می رساند. کابینت‌های تکی یا قدیمی را نیز می توان با اندکی تغییر به همین منظور در کنار آشپزخانه قرار دهید. حتی با قرار دادن چرخ زیر کابینت، به راحتی می‌توان آن را جابه‌جا کرد و در قسمت‌های مختلف آشپزخانه قرار داد.

3- سطل زباله اهرمی و هوشمند


در کابینتی که فضای کافی در اختیار است، سطل هوشمند انتخاب جذابی است. معمولا در طراحی کابینت، در صورت درخواست کارفرما، کابینتی را به آن اختصاص می‌دهند. سطل زباله اهرمی یا هوشمند، نوعی از سطل زباله مخفی است که هنگام باز کردن درب کابینت، سطل بیرون آمده و به راحتی زباله در آن ریخته شود. پس از بستن کابینت، درپوشی که ثابت داخل کابینت نصب شده است، روی آن قرار می گیرد و از آلودگی محافظت می شود. مدل های مختلف این نوع از مخفی کردن سطل زباله در آشپزخانه را در تصاویر زیر می بینید. اگر کابینت خالی با فضای کافی دارید، یکی از این سطل‌ها را متناسب با اندازه کابینت تهیه کنید و به راحتی با چند پیچ و مهره نصب کنید.

4- سطل زباله ریلی


در ساده ترین حالت، درون کابینت زیر سینک، محفظه ریلی برای سطل تهیه کرده و نصب کنید. با اینکار دسترسی شما به سطل زباله راحت تر صورت می گیرد. برای اینکار لازم نیست فضای زیادی در کابینت اشغال شود، تنها محلی که سطل زباله خارج می‌شود، به صورت ریلی تعبیه و دسترسی سهولت پیدا می‌کند.

5- کابینت در‌دار از بالا


روشی دیگر مخصوصا برای محل‌هایی که قرار است، مخفی کردن سطل زباله در آشپزخانه را دستور کار قرار دهیم، کافی است محل مناسبی برای کابینت تکی پیدا کنیم. سطل زباله را داخل کابینت قرار دهیم و از قسمت بالا برای باز شدن آن استفاده کنیم. این کابینت در ارتفاع کم، می تواند مثل نیمکت، محلی برای استراحت قرار گیرد. محفظه‌های کوچک کنار وسایل، در آشپزخانه، که دسترسی به آن سخت است، با این روش بسیار قابل استفاده قرار می گیرد. مخصوصا اگر از قبل برای پنهان کردن سطل زباله آشپزخانه، برنامه ریزی نکرده اید، این روش بسیار مناسب است. یک کابینت نیمکتی جداگانه، هم سطل زباله را می‌پوشاند و هم از فضای سایر کابینت‌ها کم نمی‌‍‌شود. در عوض، محلی برای نشستن نیز فراهم است.

6- استفاره از سبد حصیری و پوشش مناسب

 

اگر کابینت مناسب یا جای کافی برای تعبیه کابینت جدید، به منظور مخفی کردن سطل زباله ندارید، چاره کار چیست؟ از اکسسوری و پوشش‌های جذاب متناسب با دکور آشپزخانه استفاده کنید تا شکل نامناسب سطل زباله، فضای آشپزخانه را به هم نریزد. به طور مثال، سبد حصیری بزرگ تهیه کنید و سطل را داخل آن قرار دهید. یا دورتادور آن را به برچسب‌های رنگی و زیبا پوشش دهید. کارهای از این قبیل ظاهر زیباتری به محیط آشپزخانه می‌دهد.7- سطل زباله توکار


راهکاری جالب و کاربردی در طراحی کابینت، استفاده از سطل زباله توکار است که دریچه ای روی میز کار یا کابینت قرار داده و با درپوشی محافظت می‌شود. در هنگام کار، در پوش را برداشته و زباله‌ را از سوراخ ایجاد شده و در کمترین زمان، به داخل سطل هدایت می کنیم. با اینکار سطل زباله در آشپزخانه، پنهان می شود و در ضمن به راحتی می توان، سطل را خارج و تخلیه کرد.

اگر می‌خواهید به آشپزخانه نظم دهید و همه چیز، شیک و مرتب به نظر برسد، از تکنیک‌های این مقاله یکی را انتخاب کنید و بر اساس آن سطل زباله را پنهان کنید، با توجه به نوع نیاز و طراحی آشپزخانه، حتما یکی از موارد بالا بکارتان می آید، با طراح کابینت مشورت کرده و حتما بهترین روش برای مخفی کردن سطل زباله در آشپزخانه را دستور کار قرار دهید و از ایجاد محیطی تمیز و منظم لذت ببرید. البته بسیاری از موارد بالا را می توان در کابینت‌های موجود هم اجرا نمود. به نظر شما کدامیک از راه حل‌های بالا، برای پنهان کردن سطل زباله آشپزخانه، مناسب است؟ علاوه بر زیبایی، مسئله بهداشت و تمیزی محیط بسیار مهم است، حتما این پست را با دوستانتان به اشتراک بگذارید و پیشنهاد‌های جدید هوم ساز را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *