اثاث و لوازم, فضاهای داخلی

15 گیاه آپارتمانی مقاوم

در این نوشته شما با 15 گیاهی آشنا خواهید شد که می توانید به راحتی در منزل آن ها را پرورش دهید. این گیاهان آپارتمانی همیشه سبز، بسیار مقاوم در برابر نور کم و آبیاری کم هستند.

در آپارتمان های امروزی، نگهداری گیاهان ممکن است کار سختی به نظر برسد؛ فضای کوچک یا نورگیریِ کم، شرایط را برای نگهداری از گیاهان محدود کرده است. البته بسیاری از ما نیز از این کار ترس داریم و نگرانیم که نتوانیم به خوبی از آنها نگهداری کنیم. در ادامه 15 گیاه آپارتمانی همیشه سبز را که در شرایط بسیار معمولی مقاوم هستند معرفی می کنیم.

 

گیاهان آپارتمانی مقاوم

1. زاموفیلیا یا زی زی


این گیاه بسیار برای فضای داخلی مناسب است. برگ های ضخیم و بسیار سبز آن ممکن است غیر طبیعی و پلاستیکی به نظر برسد! در نور کم رشد خوبی دارد و هفته ای یک بار آبیاری نیاز دارد.

2. نخل شامادورا


گیاه اکسیژن ساز که برای سلامت ریه ها بسیار مفید است. ناسا آن را در لیست 50 گیاه تصفیه کننده هوا نیز ثبت کرده است! تقریباً همه چیز را تحمل می کند! حتی در شرایط با نور کم، آبیاری کم، رطوبت کم و دمای کم نیز مقاوم است؛ بنابراین انتخاب مناسبی برای کسانی است که فرصت کمتری برای رسیدگی به گلدان هایشان را دارند.

3. نخل دم اسبی


یک گیاه زیبا، کم دردسر و کارمندپسند است. به نور متوسط نیاز دارد و در نور کم هم مقاوم است. فرم زیبای آن حال و هوای خوبی به فضا می دهد. قادر است آب را در تنه خود نگه دارد، زمانی که سطح خاک آن خشک شد آبیاری کنید.

4. تیلاندسیا (گیاه هوازی)


نگهداری ساده این گیاه، آن را بسیار محبوب و معروف کرده است. همانطور که از نامش پیداست در خاک کاشته نشده است، پس اگر دوست دارید در دکوراسیون منزلتان از گیاه های آویزی استفاده کنید گزینه بسیار مناسبی است. در انتهای آن کرک هایی هستند که وظیفه نگهداری آب و غذا را دارند.

برای آبیاری، هفته ای یک بار آن ها را در ظرف آب به مدت حدود یک ساعت قرار دهید، بعد خشک کنید و به جای خود برگردانید. خوشبختانه در نور کم نیز به خوبی رشد می کنند.

 

ایده های بسیار گوناگون و زیبایی برای استفاده از این گیاه وجود دارد.

5. گیاه گل عشق یا اکسالیس


گیاه آپارتمانی مقاومی است که بیماری خاصی آن را تهدید نمی کند. نگهداری آن بسیار ساده است؛ سایه دوست است و به نور کمی احتیاج دارد، رنگهای مختلف و جذابی دارد و ظاهر زیبای آن شما را شیفته خواهد کرد. به انتخاب گلدان آن توجه کنید که در گلدان های رنگ روشن خودنمایی بیشتری خواهد داشت.

6. مارانتا


گیاه زیبای مارانتا نیز مقاومت خوبی دارد و در نور کم بادوام است. هفته ای یک بار به آبیاری نیاز دارد، در واقع بهتر است سطح خاک آن را مرطوب نگه دارید؛ آن را در کنار گیاهان دیگر قرار دهید تا رطوبت آن تأمین شود و اگر در حال خشک شدن بود می توانید روی آن آب اسپری کنید.

7. آلوئه ورا


این گیاه به نور زیاد ولی آب کم نیاز دارد. اگر فضای پر نوری دارید با خیال راحت در آنجا قرار دهید و نگران خشک شدن آن نباشید.

8. پوتوس


یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است. از دسته گیاهان پیچکی است و رشد سریعی دارد. نور کم و خاک خشک را تحمل می کند. گیاهان سبز قلبی شکل آن به همراه رگه های زرد و طلایی، زیبایی خاصی به محیط شما می دهد.

می توانید برای پوشاندن یک دیواره از آن استفاده کنید، در پایین قرار دهید و به مرور زمان یک فضای رمانتیک را ایجاد کنید یا در ارتفاعی قرار دهید که به مرور زمان برگ های آویزان مانند حریری سبز آن جا را بپوشانند.

9. آگلونما


اگر نور طبیعی زیادی در فضای منزل ندارید، این گیاه همیشه سبز بسیار مناسب است. هفته ای یکبار به آبیاری نیاز دارد ولی اگر تا 3 هفته هم بدون آب بماند به خوبی زیبایی اش را حفظ می کند. این گیاه حدود 15 نوع مختلف دارد.

10. گندمی

 

احتمالاً این گیاه را در بسیاری از خانه ها دیده اید. یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی است که تقریباً در هر شرایطی بادوام است!

 

نور زیاد برایش عالی است ولی در نور کم یا نور مصنوعی هم به خوبی رشد می کند. هفته ای 1 تا 2 دوبار نیاز به آبیاری دارد و بهتر است نظم آبیاری آن حفظ شود.

 

11. پاپیتال


پاپیتال یا پیچک معمولی از جمله گیاهان آپارتمانی همیشه سبز و بسیار مقاوم است. در نور و آب کم به خوبی ظاهر زیبای خود را حفظ می کند. علاوه بر آن یکی از گیاهان تصفیه کننده هواست که ذرات سمی را جذب و باعث تازه تر شدن هوا در منزل می شود.

12. اچینو کاکتوس


کاکتوس نیز از گیاهان بسیار مقاوم آپارتمانی است که در نور کافی بدون دردسر رشد می کند. اچینو کاکتوس از محبوب تربن نوع آن است که برای کسانی که در نگهداری از گیاهان ناشی هستند بسیار مناسب است. تنها راه از بین رفتن کاکتوس ها، آبیاری بیش از اندازه است، پس به این مورد دقت کنید.

13. سانسوریا

 

یکی از گیاهانی است که نگهداری آن بسیار ساده است. هوای منزلتان را تصفیه می کند و به نور غیرمستقیم نیاز دارد.

 

انواع مختلفی دارد که در تصویر زیر می بینید. در دکوراسیون داخلی از آن به زیبایی و بسیار استفاده می شود.

 

14. اسپاتی فیلوم


یکی از گیاهان زیبای آپارتمانی که نور کمی نیاز دارد. 40 نوع مختلف دارد و با داشتن گل های پرچمی سفید به گیاه صلح معروف است. گیاه بسیار مقاوم و تصفیه کننده هواست.

15. برگ عبایی


یک گیاه آپارتمانی همیشه سبز که در نور کم مقاوم است، تغییرات دما و بی آبی را به خوبی تحمل می کند. بیرون یا داخل منزل به خوبی خود را با شرایط وفق می دهد. برای لابی ساختمان یا سرویس های بهداشتی نیز گزینه مناسبی است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *