فضاهای خارجی

18 ایده‌ی درخشان باغچه‌ی عمودی برای فضاهای محدود (قسمت اول)

تزیین حیاط کوچک

وقتی در سطح زمین فضای کافی نداریم، چطور باغچه داشته باشیم؟ با هم راهکارهای جدید را در سطح عمودی بررسی می‌کنیم.

باغ عمودی اسم یک چیدمان محبوب گل و گیاه است که با چیدن گلدان‌ها و جعبه‌های گل در ردیف‌های عمودی، به شکل آویختن یا نصب کردنشان از یک دیوار یا سازه‌ای مستقل، از فضای حیاط‌های کوچک استفاده‌‌‌ی بهینه می‌کند. این مدل باغچه برای پاسیوها، بالکن‌ها و تراس‌های شهری هم مناسب است. و به کار سر و سامان دادن گیاهان کوچک در باغ‌ها هم می‌آید.

سبزیجات، گیاهان دارویی و گل و گیاه‌های تزئینی زیادی هستند که قابلیت کاشت به این شکل را دارند. فقط باید حواسمان باشد که به اندازه‌‌‌ی کافی کوچک باشند و با رشد بیش از حد جعبه را سنگین و جای بقیه‌‌‌ی گل‌ها را تنگ نکنند. این گیاهان بیشتر از بقیه متداول‌اند :

 

– گیاهان گوشتی (مثل کاکتوس)
– گیاهان دارویی مثل پونه‌‌‌ی کوهی، ریحان و نعنا
– سبزیجات سالاد مثل کاهو
– کدو سبزو لوبیاسبز
– گل‌هایی مثل اطلسی رونده و شمعدانی عطری
– توت فرنگی
– انواع گوجه
– فلفل‌های تند
– سرخس ها

 

اگر باغچه‌‌‌ی عمودی، نظر شما را به خودش جلب کرده است، 18 ایده‌‌‌ی کاربردی در این 2 مقاله را دنبال کنید.

 

پیشنهاد مطالعه: تغییر دکوراسیون با چیدمان گلدان در خانه

الف) تکیه بر نرده و دیوار

 

1. باز استفاده از بطری‌های پلاستیکی

 

این یک ایده‌‌‌ی دوست‌دار محیط زیست محسوب می‌شود. چرا که راه خوبی برای دور نینداختن بطری‌های پلاستیکی است. معنی‌اش این است که بروید و به قصد باغچه درست کردن بطری بخرید! برای تبدیل بطری به گلدان، باید یک کناره‌‌‌ی آن را برای جا دادن خاک و گیاهان جدا کنید. بعد در هر سمت بخش جدا شده یک سوراخ ایجاد کنید و در امتداد آن بخش کامل را هم سوراخ کنید تا طناب‌های باغ را بشود از آن‌ها رد کرد.

 

بطری را با گره‌های درشتی که به طناب می‌زنید در جای خودش نگه دارید. چند سوراخ دیگر هم در سمتی که کامل است (و قرار است کف گلدان باشد) برای خروج آب درست کنید. بعد یک ردیف سنگ ریزه بریزید، روی آن را با خاک یا خاک برگ پر کنید و دست آخر دانه‌ها یا جوانه‌ها را در خاک بکارید. وقتی یک مجموعه‌ی بطری و طناب درست شد آن را از تکیه‌گاه‌های مطمئنی مثل نرده یا میخ‌های کوبیده به دیوار بیاویزید. چیدمان بطری‌ها ممکن است ردیفی باشد یا مثل تصویر یکی در میان که با تغییرمحل گره‌ها در هر جفت طناب درست شده است.

2. پاپوش دوختن برای گل‌ها

 

این دفعه کار بدی به حساب نمی‌‌‌‌آید. چون در واقع برای پاپوش‌های کهنه گل کاشته‌‌‌‌اید. چکمه‌های لاستیکی میخ شده به در یا حفاظ یک باغ عمودی جالب و بامزه درست می‌کنند. چکمه‌های قد و نیم‌قد و رنگ رنگی بچه‌ها بهترین جایگزین برای گلدان‌های زیر و درشت است. یادتان نرود که کف کفش را هم مثل هر گلدان دیگری باید سوراخ کنید. وگرنه خاک آن تبدیل به لجن می‌شود.

3. جاجورابی پر از گل

 

پاکت‌های پارچه‌‌ای که معمولا برای نگهداری کفش و لباس تهیه می‌شوند( به اسم شلف پارچه‌‌ای دیواری و جاجورابی معروفند.) هم می‌توانند محفظه‌‌ای ارزان برای باغ بلند خانگی باشند. آن‌ها را با پیچ و رول پلاک به دیوار ببندید.(چون بعد از ریختن خاک سنگین می‌شوند.) طبق معمول کف جیب‌ها را با سنگریزه و بالای آن را با خاک و خاک برگ پر کنید. گیاهان همرنگ را به ردیف یا به ستون بکارید تا مجموعه منسجم به نظر برسد.

4. باز استفاده از صندوق میوه‌های چوبی

 

صندوق‌های میوه یکی از ساده‌‌‌‌‌ترین و به دردخورترین جعبه‌ها برای باغ عمودی‌‌‌‌اند. آن‌ها را می‌توانید مجانی یا با قیمت خیلی کم از میوه فروشی محل بگیرید. باغ صندوقی را می‌شود به نرده یا دیوار تکیه داد که باعث می‌شود گزینه‌‌‌ی مناسبی برای مستاجران و افرادی که دوست ندارند با دریل به جان دیوارهای نما بیفتند؛ باشد. صندوق را با گیاهک و گل‌های کوچک پر کنید. می‌توانید چوب را رنگ نزنید که همان ظاهر طبیعی‌اش را داشته باشد یا لاک تیره بزنید تا طبیعی‌تر دیده شود. می‌توانید هم آن را به رنگ‌های شاد و پاستلی در بیاورید.

5. سبزی سبزکردن

 

جعبه‌های چوبی این عکس که جنسشان از همان چوب صندوق میوه است؛ خیلی خوب با نرده‌‌‌ی پشت سرشان جور شده‌‌‌‌اند و باغ سبزیجات شیکی ساخته‌‌‌‌اند. این جعبه‌ها دست‌سازند و با طناب‌های کنفی ضخیم به نرده بسته شده‌اند.

6.گلدان‌های دیوارکوب

 

جعبه‌های توی عکس گلدان‌های دیواری آماده هستند. اما ساختن آن‌ها هم کار سختی نیست. این گلدان‌ها باغ را به سبک روستیک در می‌آورند. آن‌ها را با نبشی و رول پلاک می‌توانید به دیوار محکم کنید. زیبایی رویایی این عکس با ترکیب رنگ سفید و بنفش گل‌ها و سبز سرخس به دست آمده است.

7.فانتزی‌های خلاقانه

 

این عکس به ما می‌گوید که چه طور می‌شود یک باغچه‌‌‌ی عمودی را به یک دیوار شاخص تبدیل کرد. البته ایده‌اش بیشتر مناسب ویلا و خانه باغ‌ها یا کافی شاپ است. جعبه‌هایی با شکل‌های مختلف به دیوار نصب و خود دیوار را که مثل تخته سیاه است با نقاشی گل‌های رنگارنگ پر کرده. اگر می‌خواهید دیوار شما هم این شکلی باشد، یک دیوار روبه جنوب که نور خوبی بگیرد انتخاب و آن را رنگ آمیزی کنید.

 

قفسه‌‌‌ی گل‌ها را با تکه چوب‌هایی به ضخامت 4 و عرض حدودا 10 سانتی متر درست کنید. لازم نیست طول چوب‌ها را اندازه بگیرید و برش بزنید. چون اصلا قرار نیست جعبه‌ها متقارن باشند و شکل مشخصی داشته باشند. (از چوب‌های اضافی توی خانه و باغ هم می‌شود استفاده کرد.) آن‌ها را به دیوار نصب کرده و درونشان گل‌های کوچک قرار دهید.

 

برای اینکه خاک گل‌های از جعبه بیرون نریزد دور آن را با پوشال مهار کنید. مثل عکس جلوه‌‌‌ی طبیعی دارد. می‌شود هم گل‌ها را داخل پلاستیک‌های سوراخ دار گذاشت، ولی ظاهرشان به این خوبی نمی‌شود. دست آخر هم دور قاب ها با گچ گل و بته بکشید.

8. دیوار سبز واقعی با گیاهان رونده

 

اگر می‌خواهید دیوار سبزتر از چیزی باشد که با گلدان و سبزیجات درست می‌شود، باید از گیاهان رونده مثل تاک و نیلوفر و گل‌های همیشه سبز پایا مثل سوسن و زنبق و همیشه بهار در جعبه‌هایی متصل به دیوار یا نرده و توری‌هایی جلوی آن استفاده کنید.

 

در قسمت دوم این مقاله، ایده‌های جدیدی را برای ایجاد باغچه عمودی بررسی می‌کنیم، با ما همراه باشید.

 

پیشنهاد مطالعه: 15 گیاه آپارتمانی مقاوم

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *