فضاهای خارجی

18 ایده‌ی درخشان باغچه‌ی عمودی برای فضاهای محدود (قسمت دوم)

تزیین دیوار با گل طبیعی

وقتی در سطح زمین فضای کافی نداریم، چطور باغچه داشته باشیم؟ ادامه راهکارهای ساخت باغچه عمودی را معرفی می‌کنیم.

18 ایده‌ی درخشان باغچه‌ی عمودی برای فضاهای محدود (قسمت اول)

 

ب)به جزدیوار

 

9. حصار حصیری

 

اگر دیوار یا نرده‌‌‌ی نورگیر در خانه پیدا نمی‌شود از حصار‌های لوزی بافت آلاچیق هم می‌توانید استفاده کنید. حتی اگر هم دیوار داشته باشید شاید بخواهید رطوبت از آن دور بماند و دیواری با گچ‌های طبله کرده را دوست نداشته باشید. در این صورت هم این مدل نرده‌ها انتخاب خوبی هستند. ساختار شبکه‌ای آن‌ها هم برای رشد گیاهان رونده و هم برای آویختن گلدان وسبد گل مناسب است. ضمن اینکه می‌توانید گلدان‌های قلاب شده را به سادگی باز کنید و همراه با تغییر جهت آفتاب از این رو به آن روی حصار ببندید.

10. استفاده از شبکه‌های مش مدرن

 

اگر جعبه‌های چوبی با ظاهر روستیک یا حصارهای لوزی با ظاهر کلاسیک را نمی‌پسندید، یک توری سیمی ضخیم( مش میلگرد) ظاهر مدرن تر و مینیمال‌‌‌‌‌تری دارد. گیاهان رونده را مستقیم به شبکه ببندید. یا گلدان‌ها را با بست و قلاب به آن وصل کنید. قوطی‌های خالی شیر خشک و رب گوجه گلدان‌های مناسبی برای شبکه فلزی هستند.

11. احیای نردبان

 

اگر یک نردبان با پله‌‌‌ی مسطح دارید که مدت هاست از کنج انبار تکان نخورده، وقتش رسیده که از آن پلکان بهشتی درست کنید. برای این منظور، کافیست که آن را به دیوار تکیه دهید و گلدان‌های کوچک و بزرگ را روی پله هایش بگذارید یا در صورت امکان از آن آویزان کنید. نردبان‌های دوطرفه‌‌ای که روی پله‌های دو طرفشان تخته چوبی افتاده باشد عمق مناسب‌‌‌‌‌تری به دست می‌دهند. اگر خواستید نردبان را رنگ کنید، می‌توانید از رنگ‌های فیروزه‌‌ای یا خردلی استفاده کنید که با خاک و گیاه هماهنگ و در عین حال چشم نوازند. یا از رنگ‌های طوسی و سفید که خنثی‌‌‌‌اند و خودشان را در شاخ و برگ گم می‌کنند.

12. باغچه‌‌‌ی قفسه‌‌ای

 

قفسه و کابینت چه کم از نردبان پوسیده دارند؟


قفسه کتاب یا کابینت قدیمی و از مد افتاده را از خانه بیرون ببرید و طبقه‌هایی با جعبه‌های گل را به آن الحاق کنید. یک قفسه‌‌‌ی فلزی مثل این یکی کاملا ایده آل است. چون می‌شود سبدهای گل را هم از ریل هایش آویزان کرد. به قفسه‌های چوبی لاک و به قفسه‌های فلزی ضدزنگ بزنید. چرا که این قفسه‌ها مبلمان داخل خانه هستند و در معرض رطوبت و هوای آزاد می‌پوسند.

13. زنده کردن دراور و کشوی کهنه

 

کشوهای قدیمی باغ‌های افسونگری از آب در می‌آیند. اگر کمدتان را دور انداخته‌‌‌‌اید می‌توانید یکی از سمساری تهیه کنید. شاید لازم باشد اول نمای چوب را رنگ یا لاک بزنید تا از فرسایش بیشتر درامان بماند. کشوها را کم و زیاد بیرون بکشید تا جعبه‌های گل عمق‌های متفاوتی داشته باشند. بعد آن‌ها را با خاک و گل پر کنید. گل توی عکس سرخس است.

ج)باغچه‌های معلق


14.باغ‌های عمودی خود ایستا

 

لازم نیست حتما نرده یا دیوار آزاد داشته باشید که باغچه را به آن تکیه دهید. اگر جا پیدا شود، باغچه می‌تواند یک ساختار خود ایستا داشته باشد.


مثلا گلکاری و کاشت سبزی در لوله پلیکا راه پرطرفداری است. توی عکس از بامبو استفاده و حفره‌های بزرگی در یک سمت آن بریده شده‌‌‌‌اند. بامبو در صورتی که در دسترس باشد جایگزین ایده آلی برای لوله پلیکا در چنین طرح‌هایی است. به خصوص که طبیعی و با باغ هماهنگ است و به محیط زیست آسیب نمی‌رساند.

15.ناودان‌های سبز

 

اما وقتی بامبو دم دست نیست، پروفیل‌های مختلف مورد استفاده برای ناودان( ناودانی سبک و نیم لوله‌ها که بیشتر برای ساختمان‌هایی با سقف شیبدار کاربرد دارند.) هم می‌توانند باغ عمودی بشوند. به خصوص که بست‌های استاندارد خودشان برای بسته شدن به دیوار موجود است. اگر تکیه گاه مناسبی برایشان پیدا کنید، از استحکام کافی برای نصب به شکل معلق هم برخوردارند. کمی به آن‌ها شیب بدهید تا آبیاری راحت تر انجام شود. و سوراخ‌هایی هم برای زهکشی کف ناودان‌ها درست کنید. در نتیجه‌‌‌ی اینکار مقدار زیادی آب نصیب ردیف‌های پایینی می‌شود. ناودان‌ها هم برای کاشت گل‌های گلدانی مناسب‌‌‌‌اند و هم از عهده‌‌‌ی کشت سبزیجاتی مثل کاهو بر می‌آیند. رنگ سفید می‌تواند ناودان و گیاهان داخلش را از گرمای آفتاب تابستان تا حدی حفظ کند. اما اگر آن را جای سایه گیری نصب کرده‌‌‌‌اید، می‌توانید از همان رنگ نما برایش استفاده کنید.

16. هیدروپونیک خانگی

 

هیدروپونیک( آب کِشت) روشی برای رویاندن گیاهان در آب بدون خاک است. حسن این روش در آن است که بذرهای زاید و هرز علف‌هایی که قوت خاک را می‌گیرند در آن حذف شده‌‌‌‌اند و آب به شکل بهینه‌‌ای مصرف می‌شود. این روش حتی ممکن است به تولید گیاهان بزرگتر و سالم‌‌‌‌‌تری بینجامد. کود و مواد مغذی و هرچه که گیاهان به آن نیاز دارند مستقیما به آب وارد می‌شود.


برای آن که یک باغ عمودی ساده‌‌‌ی هیدروپونیک بسازید، سوراخ‌هایی در طول یک لوله‌‌‌ی پی وی سی ایجاد کنید تا گیاهان به آن بند شوند. لوله‌های را شبیه به مسیری که در عکس دیده می‌شود سرهم کنید و به دیوار یا نرده ببندید. بعد یک پمپ شناور را در سطلی پر از آب و ترکیب مواد مغذی قرار داده و آن را با یک ناودان به انتهای بلندترین لوله متصل کنید. پمپ آب را به ابتدای باغ عمودی می‌فرستد و جاذبه آن را در شبکه به گردش در می‌آورد و به گیاهان می‌رساند. یک ناودان دیگر به انتهای پایین‌‌‌‌‌ترین لوله ببندید تا آبی که گیاهان جذب نکرده‌‌‌‌اند را به سطل بازگرداند.

17. باغ گل معلق

 

این روش یکی از زیباترین نتایج را دارد. چند ردیف از گلدان‌ها و سبدهای آویز مملو از گل‌های رنگارنگ که از قلاب‌های دیواری یا ریل‌های سقفی و دیواری آویخته‌‌‌‌اند. برای جذابیت بیشتر باغ‌های دوقلو در ارتفاع‌های متفاوت بسازید. بسیاری از گل‌های مثل گل گوشواره (فوشیا) و اطلسی و شمعدانی برای آیختن مناسب‌‌‌‌اند. گل‌های هم رنگ یا نزدیک بهم را انتخاب کنید یا آن‌هایی را که یک طیف رنگ- مثلا رنگین کمان- را می‌سازند.

18. نوستالژی‌های امروزی

 

دست آخر هم می‌توانید روش‌های مختلف ساخت باغ بلند و عمودی را طوری در کنار هم استفاده کنید که باغتان طراحی شده به نظر بیایدو یک چیدمان التقاطی مد روز درست کنید. مثلا در باغچه‌‌‌ی توی عکس گلدان‌هایی با مصالح و مدل‌های مختلف وجود دارند. از گلدان‌های آویز که این روزها خیلی پرطرفدار شده‌‌‌‌اند گرفته تا محفظه‌های فلزی که به محیط ظاهر عصر انقلاب صنعتی را می‌دهند. کلید بازآفرینی چنین قابی استفاده از تلفیق مصالح، شکل‌ها و ساختار هاست. کنار هم نشاندن شیوه‌های جورواجور مثل نردبان چوبی، سطل فلزی، گلدان آویز، تراریوم شیشه‌‌ای و گلدان سرامیکی.

اگر می‌توانید، محفظه‌های گیاه را جلوی نرده، دیوار آجری یا پنجره‌‌ای نصب کنید تا یک عنصر صنعتی به طراحی اضافه شده باشد. علف و چمن، گیاهان دارویی و کاهو برای این مدل باغ دیواری مناسب ترند. گیاهان گلدار از صنعتی بودن ترکیب کم می‌کنند و آن را لطیف تر جلوه می‌دهند.

 

باغ‌های عمودی که ازشیوه‌های تزئین و طراحی دیوار، چه دیوارهای خارجی مثل حیاط و بالکن و چه داخلی مثل پاسیو به حساب می‌آیند، علاوه بر زیبایی، کیفیت هوای خانه را بالا می‌برند و از آنجایی که بیشتر سبزیجات برای کاشت به این شکل مناسبند، به ما کمک می‌کنند که بخشی از موادغذایی خانگی خودمان را تولید کنیم.

 

شما هم می‌توانید ایده‌ی باغچه‌های دیواری دست سازتان را با ما به اشتراک بگذارید. یا اگر با خواندن نوشته‌ی امروز تازه تصمیم به ساختشان گرفته‌اید، سوالات و نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *