بازسازی ساختمان, راهنمای طراحی داخلی, فضاهای داخلی

30 مدل طراحی کتابخانه زیرپله ای و فضای اطراف

برای ایده گرفتن از مدل های مختلف طراحی فضای ذخیره سازی کتاب در داخل و اطراف پله تا ایجاد کتابخانه زیرپله ای، با ما همراه باشید.

اگر طرفدار کتاب و مطالعه هستید، حتما به دنبال فضای مناسب برای ایجاد کتابخانه خانگی می گردید. ائوینسان به شما، زیر پله و فضای اطراف را پیشنهاد می دهد. فضای زیر پله از فضاهای پرتی محسوب می شود که اغلب با کم توجهی به آن رها می شود. اغلب ما نمی دانیم با فضای زیر پله چه کنیم؟ در حالی که می توان بهینه سازی فضای زیر پله را دستور کار قرار داد و با ایجاد فضاهای متنوع، زیر پله را جز دکوراسیون داخلی، طراحی و از آن استفاده نمود. کتابخانه زیرپله ای و دیوار اطراف، از پرکاربردترین، گزینه های انتخاب کاربری مفید برای این فضا می باشد. با این کار کتاب ها سر و سامان گرفته، از فضای زیر پله استفاده ی مفید می شود و از همه مهم تر، دکوراسیون داخلی خانه را متحول کرده و تاثیر مثبتی در فضا ایجاد می کند. در ادامه مدل های مختلف کتابخانه زیرپله ای و ذخیره سازی کتاب در داخل و اطراف پله را مشاهده می کنید.


با توجه به نوع طراحی پله و خلاقیت، می توان مدل های مختلفی برای ذخیره سازی کتاب و بهینه سازی فضای زیرپله، برای ایجاد کتابخانه در نظر گرفت. با تکنیک های زیر، بدون اشغال مساحت مجزا در خانه، کتابخانه خانگی ایجاد کنید.

زیرپله

 

1- فضای زیر پله را کاملا به قفسه بندی و قرار دادن کتاب اختصاص دهید و کتابخانه زیرپله ای کوچک و دکوراتیو داشته باشید. برای طراحی قفسه، قطعات چوبی مختلف با ابعاد و اندازه های دلخواه، سفارش دهید. ایجاد قفسه بندی و چیدمان، کاملا اختیاری بوده و با توجه به نیاز و سلیقه ی شما طراحی می شود. قسمتی از کتابخانه زیرپله را می توان، به اشیا دکوری نیز اختصاص داد و ترکیب جذابی خلق نمود. شکل های مختلفی از طراحی قفسه های کتاب را در تصاویر زیر مشاهده می کنید، برخی منظم و حساب شده و بعضی دیگر، در ابعاد متفاوت و بدون قاعده ی خاص می باشد. ارتفاع و ابعاد کتاب متفاوت است و این گونه طراحی در کتابخانه زیر پله، همه ی آن ها را پوشش می دهد.


رنگ چوب قفسه ها را با توجه به دکوراسیون داخلی انتخاب کنید. رنگ های متضاد، فضا را برجسته تر به نمایش می گذارد. البته در انتخاب خود افراط نکنید و هماهنگی با دیگر اعضای مجموعه را در نظر بگیرید.

پله دو طرفه در تصویر زیر، با قفسه بندی افقی ساده به کتابخانه زیرپله ای کاربردی تبدیل شده است که فضای ذخیره سازی مناسبی برای کتاب ها، به وجود آمده است. در صورتی که فضای کافی در اطراف فراهم باشد، دکور کتابخانه زیرپله را ادامه داده و دیوار دکوراتیو ویژه ای مطابق تصویر بعدی خلق کنید.

2- اگر فضای کافی در قسمت زیرپله مهیا است، علاوه بر قفسه بندی و ایجاد کتابخانه زیرپله ای، صندلی کوچکی قرار دهید و زیر پله را به مکان دنجی و دلنشینی برای مطالعه تبدیل کنید. البته در این صورت حتما به نورپردازی آن توجه کنید. چراکه هنگام مطالعه وجود نور کافی از ضروریات است.

دیوار راه پله و فضای اطراف


هنگامی که ارتفاع سقف شما بلند است و از طراحی پله های خاص و زیبا استفاده می کنید، کتابخانه زیرپله ای، جای خود را به فضای اطراف می دهد. قفسه بندی و قرار دادن کتاب در دیوار اطراف، علاوه بر زیبایی منحصر به فرد در طراحی داخلی، به شما این امکان را می دهد که در هنگام عبور از پله ها، کتاب مورد نظر خود را انتخاب کنید و از فضای ذخیره سازی مفید آن لذت ببرید.

در برخی موارد، از ابتدای طراحی دکوراسیون داخلی، ایجاد کتابخانه در پله را در نظر گرفته و با توجه به آن طراحی می شود. در این گونه موارد معمولا، پله های دکوراتیو زیبایی خلق می شود که علاوه بر زیبایی در محیط، دو نقش کاربردی ایفا می کند، اولی، راه ارتباطی و رفت وآمد و دیگری کتابخانه خاص. تصاویر زیر، نمونه های مختلفی از کتابخانه پله ای را به شما نشان می دهد.

دیوارهای راه پله را با قفسه بندی مناسب، با کتابخانه تبدیل کنید و علاوه بر استفاده از زیرپله ها، دیوار دکوراتیو فعال داشته باشید. البته باید به نوع و محل قرار گیری پله توجه شود. در برخی از فضاها چنین امکاناتی برای طراحی در دسترس است.

​کتابخانه زیرپله در تصاویر بعدی، از ابتدا برای این منظور طراحی شده است و  این نوع طراحی ها، دکوراسیون داخلی متفاوت و جالب را در فضای خانه ایجاد می کند.

​امیدواریم با ایده گرفتن از تصاویر این پست، کتابخانه زیرپله یا فضای اطراف آن را، در خانه طراحی کنید و از فضاهای کوچک، بیشترین بهره را ببرید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *