راهنمای طراحی داخلی, فضاهای خارجی

9 نکته طلایی در طراحی آشپزخانه باریک

قبل از تغییر دکوراسیون یا طراحی آشپزخانه باریک، نکات مهم و کاربردی این مقاله را از دست ندهید. برای ما ایرانی ها، دکوراسیون و طراحی آشپزخانه، از مهم ترین محل‌هایی است که به آن توجه ویژه‌ای داریم. معمولا ساعات زیادی در محیط آشپزخانه سپری می شود. از تهیه و پخت غذاهای ناب و خوشرنگ گرفته تا محل صرف غذا و گپ و گفت های دورهمی، در آشپزخانه صورت می‌گیرد. اگر آشپزخانه باریک و کوچک باشد، کمی ناراحت کننده به نظر می‌رسد، در صورتی که شما می توانید با طراحی اصولی و توجه به نکاتی که در این پست برایتان تدارک دیده ایم، دکوراسیون جذاب و چشم گیری را برای آشپزخانه باریک خود طراحی کنید و از فضا لذت ببرید.

گاهی وقت‌ها یک آشپزخانه با فضای بزرگ، اگر طراحی کابینت آن درست انجام نشود، علاوه بر سردرگمی در انتخاب وسایل و چیدمان، شکل ظاهری آن نیز کوچک دیده می‌شود و کاربرد لازم را نخواهد داشت. اما با دانستن یکسری نکات ساده، آشپزخانه کوچک و باریک را به نقطه عطف خانه تبدیل کنید و شگفت زده شوید.

 

طراحی و چیدمان آشپزخانه باریک

1- میز کار یا صبحانه خوری

 

در طراحی آشپزخانه باریک، نمی‌توان فضای زیادی را برای داشتن میز صبحانه خوری در نظر گرفت. در نتیجه دو روش را پیشنهاد می کنیم. اول اینکه، از میزهای تاشو و مخفی چندکاربردی استفاده کنید. در غیر این صورت، قسمتی از پیشخوان را به میز صبحانه خوری اختصاص دهید. از آنجایی که زندگی در آپارتمان‌های کوچک، رواج بیشتری دارد، به دنبال آن مبلمان و انواع وسایل کم‌جا به وفور یافت می‌شود. پس حتما در هنگام خرید از مبلمان مناسب فضا استفاده کنید تا علاوه بر کاربرد مفید آن، فضا را بزرگ و جادارتر نشان دهد.

2- کابینت بالا را محدود کنید

فقط یک طرف را در قسمت بالا، کابینت بزنید. با اینکار فضا دلباز تر شده و آشپزخانه باریک را بزرگ تر نشان می دهد. مخصوصا اگر آشپزخانه پنجره داشته باشد، نور بیشتری داخل فضا وارد می شود. در صورتی که به فضای ذخیره بیشتری نیاز دارید، از قفسه و طبقات روباز استفاده کنید. تعداد کابینت بیشتر، فضای ذخیره سازی را افزایش می‌دهد، اما دکوراسیون را به ریخته و زیبایی محیط را کم می‌کند. به همین خاطر، نیازهایتان را با طراح کابینت مطرح کنید و سپس با توجه به اصول کلی متناسب با فضای آشپزخانه تصمیم بگیرید.

 

پیشنهاد مطالعه: 

 

کابینت آشپزخانه را چگونه انتخاب کنیم؟

3- رنگ روشن انتخابی مطمئن


همه می دانیم که رنگ های روشن، فضا را باز و دلباز می کند. در نتیجه، آشپزخانه باریک با رنگ های روشن و شفاف، بزرگ تر جلوه می کند. رنگ های خنثی مثل سفید یا خاکستری روشن، بسیار زیباست. اگر رنگ های دیگر را انتخاب می کنید، از تم روشن آن در طراحی آشپزخانه باریک استفاده کنید. رنگ زرد هم برای چنین فضاهای کوچک غوغا کرده و به چشم خواهد آمد. در نتیجه، رنگ‌های تیره را برای فضاهای کوچک فراموش کنید. اکسسوری و سایر وسایل را می‌توان از طیف رنگی جذاب به کار ببرید.

4- نور را تقویت کنید


از هنر نورپردازی، غافل نشوید. در فضاهای کوچک، نور باعث بزرگ تر نشان دادن آن می شود. نورهای موضعی و مختلف در آشپزخانه باریک، به فضا جلوه می دهد. نور طبیعی که جایگاه ویژه ای دارد، اگر آشپزخانه نورگیر دارد، به هیچ عنوان از پرده ثابت یا تیره استفاده نکنید. در ساعات مختلف روز، بهره گیری از نور طبیعی غوغا می‌کند. یک نکته مهم در آشپزخانه، استفاده از نورهای لایت، زیر کابینت قسمت بالا می‌باشد. با اینکار علاوه بر جلوه در فضای آشپزخانه، پیشخوان شما روشن شده و کار روی آن راحت تر و دید بهتری ایجاد می‌کند.


از لوسترهای مناسب با اندازه کوتاه تر در سقف وسط استفاده کنید. البته اگر پیشخوان خوبی در آشپزخانه محیا است، از آویزهای چراغ دار بلند روی آن قسمت می‌توان استفاده کنید. ولی ترجیحا طرح‌ها ساده، مینیمال و مدرن باشد.

5- کف را مدیریت کنید

 

از کاشی های طرح دار و پرجلوه بهره گیرید یا قالیچه ای که طرح های افقی دارد، این موارد همه در زیبا و بزرگ تر نشان دادن آشپزخانه باریک تاثیرگذار خواهد بود. البته طرح بسیار شلوغ پس از مدتی خسته کننده است. پس حنما با توجه به رنگ و نوع کابینت، پوشش کف را انتخاب کنید. اگر فضای آشپزخانه با سالن یکی است، استفاده نکردن از فرش بهتر است، فضا را یک تکه و بزرگتر نشان می‌دهد. در این‌صورت، پادری کوچک پای سینک ظرفشویی کفایت می‌کند.

6- سقف جذاب

 

سقف ساده و یک تکه فضا را یکدست و بزرگ نشان می‌دهد، اما اگر همه چیز در آشپزخانه ساده است، می‌توانید به سراغ یک سقف جذاب بروید. سقف کناف طرح‌دار یا سقف کاذب معرق زیباست، به شرطی که طرح آن مناسب باشد. از کاغذ دیواری چسب‌دار با طرح‌های ریز هم می‌توان در سقف آشپزخانه برای تنوع استفاده نمود. ترکیب کلی با سایر اجزای دکوراسیون را حتما در نظر بگیرید.

 

7- چشم را با کنتراست بالا فریب دهید

 

رنگ‌های متضاد و استفاده صحیح از آن، بیننده را مجذوب و گول می زند. سیاه و سفید از همان نمونه های جالب و همه پسند است و به خوبی با دکورهای مختلف هماهنگ می شود. درست است که استفاده از رنگ تیره فضا را کوچک نشان می‌دهد، اما منظور ما به کار بردن یک تکه و سراسری رنگ‌های تیره است. اما اگر رنگ غالب روشن باشد، با استفاده از رنگ متضاد در برخی قسمت‌ها از این تکنیک به زیبایی می‌توان بهره برد. نتیجه مطلوب آن را در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید.

8- مثلث طلایی


در یک طراحی کاربردی و اصولی، باید مثلث کار آشپزخانه در نظر گرفته شود، یعنی فاصله بین سینک، اجاق گاز و یخچال، به صورت مثلث در نظر گرفته می شود تا حداقل رفت وآمد بین آن‌ها صورت گیرد. البته حفظ مثلث طلایی و نکات مربوط به آن بحث مفصلی است که در پست های بعدی به آن خواهیم پرداخت. درست است که در آشپزخانه باریک و دراز، نمی توان به این نیاز پاسخ داد، ولی تا حد ممکن باید فاصله رعایت شود. معمولا فضای بین سینک، اجاق گاز و یخچال به صورت L شکل طراحی می شود.

9- کابینت های گلس یا ورق های براق

 

جنس های براق، باعث انعکاس نور شده و مانند آینه عمل می کند و برای فضاهای کوچک توصیه می‌شود. استفاده از ورق‌های مسی و کروم و ترکیب آن در آشپزخانه باریک، طراحی آشپزخانه را زیبا و منحصر به فرد می کند. حتی جدا از کابینت، از اکسسوری براق در نقطه عطف آشپزخانه، محلی که مرکز توجه است، استفاده نمایید.

 

مطالب پیشنهادی :

 

تزیین دیوار آشپزخانه با 6 پیشنهاد جذاب

 

7 راهکار برای مخفی کردن سطل زباله در آشپزخانه

 

یک یا ترکیب چند تکنیک بالا را  می‌توانید برای به کار بردن در طراحی آشپزخانه باریک، استفاده کنید و نتیجه آن را با ما در میان بگذارید. باور کنید که چیدمان و دکوراسیون زیبا، به خرج و هزینه های زیاد نیست! اگر اصول طراحی داخلی و چیدمان را ندانیم، بهترین متریال را هم در فضا استفاده کنیم، نتیجه برعکس است. در نتیجه قبل از انتخاب، مشاوره با یک طراح دکوراسیون داخلی، هم به شما در انتخاب مبلمان و خرید وسایل مناسب با محیط خانه یا هر فضای دیگری کمک می‌کند و هم در هزینه کلی با انتخاب وسایل به جا و مناسب صرفه جویی می‌شود.

 چه مطلبی را دوست دارید در پست بعدی دنبال کنید؟ با هوم ساز در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *