راهنمای طراحی داخلی, فضاهای داخلی

6 ایده ی خلاقانه برای استفاده از زیرپله

برای استفاده از فضای زیر پله، نمونه های مختلف را در این پست بررسی کنید.

بدون شک همه ما، در خانه یا محل کار با فضاهایی روبرو هستیم که گاهی بدون استفاده، رها شده و جز فضای مفید محسوب نمی شود، یکی از آنها زیر پله ها هستند. ما در این پست قصد داریم چند ایده ی کاربردی برای بهره گیری از این فضاها به شما معرفی کنیم تا بتوانید با تکنیک های ساده آن را اجرا نمایید. در انتهای متن هم به چند نکته راجع به تزئینات پله می پردازیم.

راه پله ها ( زیر پله ) انواع مختلفی دارد و به تناسب مکان و نوع کاربرد آن طراحی می شود که در هر کدام، می توان فضای خالی یا به اصطلاح پرت را برگرداند و از آن استفاده ی مفید نمود.


طراحان ژاپنی از دیرباز به فکر حل اینگونه فضاها بوده اند و آثار موفقی از این قبیل در کارنامه شان به چشم می خورد. (استفاده ی حداکثری از فضا و طراحی کشو و کابینت در زیرپله ها)

1.کتابخانه

 

یکی از پرکاربردترین استفاده های زیر پله را می توان، آماده سازی و قفسه بندی به منظور ایجاد کتابخانه دانست. بی شک با کمترین هزینه می توان با چوب هایی در اندازه دلخواه، طبقه بندی را ایجاد کرد. در این صورت علاوه بر حل پرت فضای موجود و بهره مندی بهینه از آن، زیبایی وصف ناپذیری را به فضا القا می نماییم، که یکی از ایده های جذاب و عالی برا ی دکوراسیون داخلی است.

2.کشو- کابینت و کمد (فضای مخفی)

 

اگر خواهان پوشاندن فضای زیر پله ها هستیم، می توانیم با صرف هزینه بیشتر، علاوه بر قفسه بندی ها، درب هایی روی آن ایجاد و کمدهایی با ارتفاع مختلف ساخت. طراحی کشو نیز مطلوب بوده و حتی می توان از فضای داخل پله ها به عنوان بازشو استفاده کرد. در این صورت، تکلیف کلی از اشیای اضافی همچون اسباب بازی بچه ها، قوطی های مختلف، حتی لباس ها و غیره مشخص شده و بدون اشغال فضایی مجدد، به نحوی عالی ساماندهی می شود.


در مغازه ها و فروشگاه ها به تناسب کاربری نیز می توان رگال های انواع پوشاک و لباس و کیف و کفش یا اشیا دکوری و فروشی را به نمایش گذاشت.
تعبیه جاکفشی در منازل هم گزینه مناسبی برای پر کردن فضای خالی زیر پله هاست.

3.شلف های دکوری

 

از دیگر کاربردهای مفید فضای زیر پله – قفسه بندی و ایجاد شلف ها با سایزهای مختلف به منظور دکوری است. به راحتی با طراحی و چیدمان صحیح و حفظ تناسبات، می توان چند شی و گلدان خاص را در آن قرار داد و زیبایی منحصر به فردی در دکوراسیون داخلی خلق کرد.

4.کاربری خاص در فضاهای کوچک (میز کار)

 

بعضی اوقات محیط ما بسیار کوچک است و دارای محدودیت هستیم، به همین خاطر از کمترین جا هم استفاده می شود. چیدمان و ترتیب یک میز کار، ایده ای عالی برای این منظور است، همچنین بجای استفاده از میز تلویزیون و اشغال فضای مجدد می توان با اندکی ذوق و سلیقه زیر پله را برای این امر مهیا کرد. در مواردی یه کاناپه یا تخته تاشو هم می تواند فضا را مفید جلوه دهد. در تصاویر زیر بخوبی صورت های متفاوت را می بینیم.

5.گل و گیاه

 

از زیر پله ها می توان به منظور محل نگهداری گیاهان زنده و زیبا استفاده کرد. به قول معروف، با یک تیر، دو نشان زده اید، علاوه بر بکارگیری فضای رها شده، رنگ سبز و طراوات گیاهان ، نشاط و پویایی را به فضا منتقل می کند.


چند گلدان مجزا می توان قرار داد، یا حتی، سطح زمین زیر پله را با یک باکس بزرگ پوشش داده و چند گیاه کنار هم کاشت.

6.تزئین راه پله

 

حالا که فضاهای رها شده زیرپله ها را حل کردیم، با روش های مختلف می توان نقش آنها را در محیط پر رنگ تر نمود. رنگ کردن و نقاشی های متفاوت در کف و پیشانی پله، بسیار ایده ی دلچسب و جالبی است که در تصاویر زیر نمونه های از آن را مشاهده می کنید. استفاده از گل ها ی مختلف و شمع نیز از دیگر پیشنهادات برای یک تغییر در راه پله هاست. البته خیلی از تغییرات این چنینی مقطعی بوده و برای مراسمی خاص می توان از راه پله ها برای ایجاد تنوع و زیبایی استفاده نمود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *