راهنمای طراحی داخلی, فضاهای داخلی

8 نکته در چیدمان بهتر و بهینه در آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه جدید

دکوراسیون آشپزخانه یکی از چالش انگیزترین بخش های طراحی است. با ما همراه باشید تا در این مطلب با نگاه های جالبی آشنا شوید.

آشپزخانه به دلیل کاربردی بودن آن، یکی از بخش هایی است که روزانه بیشترین زمان در آن سپری می شود. بسیاری از عادت ها وجود دارد که ممکن است این جنبه آشپزخانه نادیده گرفته شود، مثلاً بسیاری از ما ممکن است وسایلی را در آشپزخانه جای داده باشیم که به ندرت از آن ها استفاده کنیم. علاوه بر این، دکوراسیونی که بیشترین راندمان (بهره وری) و کاربرد را داشته باشد نیز، مسأله بسیار مهمی است. در ادامه با مواردی که در چیدمان تأثیرگذارند آشنا می شویم تا کیفیت کاربردی آشپزخانه را بالاتر ببریم و هم به زیبایی آن بیشتر توجه کنیم.

1. کفپوش


بهتر است کفپوش آشپزخانه را با رنگ کابینت ها هماهنگ انتخاب کنیم؛ با این روش می توانید آشپزخانه مرتب تری داشته باشید؛ در واقع چشمتان یک زمینه رنگی ثابت برای بقیه وسایل را تشخیص می دهد. اگر آشپزخانه کوچکی دارید، بهتر است رنگ های روشن را انتخاب کنبد. اگر رنگ روشن می پسندید، سفید، انتخاب خوبی است؛ ولی حواستان باشد که با رنگ های دیگری ترکیب کنید.

2. نورپردازی مناسب


باید دقت کنیم که نور مناسب، فضا را بسیار زیباتر و کاربردی تر می کند. یک آشپزخانه با نور کم، تاریکتر و کوچک تر از واقعیت دیده می شود. می توان از مدل های مختلف نور، متناسب با فضایی که در آشپزخانه داریم استفاده کنیم؛ اگر پنجره دارید، نور طبیعی را ازدست ندهید، پرده های نازک تری آویزان کنید تا نور بیشتری داخل شود. اگر میز غذاخوری دارید می توانید یک نور مرکزی جدا برای آن در نظر بگیرید. برای قسمت های پرکاربرد تر، مانند بالای اجاق گاز، می توانید نور بهتری در نظر بگیرید.

3. چیدمان وسایل


شاید بزرگترین دغدغه در آشپزخانه، چیدمان وسایل است؛ وسایلتان را روی کانتر یا کابینت نچینید؛ این کار آشپزخانه را نامرتب و کوچکتر نشان می دهد. ظروف را دسته بندی کنید و به هر کدام کابینتی را اختصاص دهید. اگر فضا کافی نبود از آویزهای دیواری یا سقفی هم می توانید استفاده کنید.

4. کابینت


انتخاب نوع و رنگ کابینت، تأثیر بسیار زیادی در روند دکوراسیون آشپزخانه دارد. اگر سبک کلاسیک دوست دارید از کابینت های چوبی می توانید انتخاب کنید. نمونه های زیر را ببینید.


اگر خانه مدرنی دارید می توانید از مدل های متنوع جدید استفاده کنید. در ادامه نمونه هایی از این کابینت ها را ببینید و ایده مخصوص به خودتان را انتخاب کنید.

5. اجاق گاز، قلب آشپزخانه


همه آشپزخانه ها، چه بزرگ و چه کوچک، این وسیله مهم و ضروری را دارند. به نور این قسمت توجه کنید و برای وسایل پرکاربرد آشپزی در کنار اجاق گاز، می توانید از آویزهای زیبایی استفاده کنید که همیشه مرتب و در دسترس باشند.

6. پنجره ها


یکی از مواردی که حال و هوای آشپزخانه را تغییر می دهد، وجود پنجره است. نورگیری طبیعی از پنجره را فراموش نکنید. همچنین می توانید از فضای پشت پنجره (اگر دارید) برای نگه داری مربا یا ترشی ها در ظرف های شیشه ای مناسب و زیبا بهره ببرید. علاوه بر این با یک پرده ساده و هماهنگ با دکوراسیون آشپزخانه می توانید، روح زنده ای در فضا ایجاد کنید.

7. فرش


یکی از مواردی که ممکن است امروزه کمتر موردتوجه قرار گیرد، استفاده از فرش در کف آشپزخانه است، امتحان کنید! استفاده از فرش در آشپزخانه آن را گرم تر و زیباتر می کند. به نمونه های زیر دقت کنید که با استفاده از فرش، گلیم یا موکت حال و هوای آشپزخانه چه تغییری می کند.

8. گل وگیاهان


قرار دادن گلدان های طبیعی در آشپزخانه، هم زیبایی آن را بیشتر می کند و هم این امکان را فراهم می کند که شما هر زمان خسته شدید تغییرشان دهید. علاوه بر این شما می توانید با توجه به رنگ آشپزخانه تان، گل یا گلدان های رنگی برای ترکیب رنگی زیباتر و متعادل تر در آن قرار دهید. ایده دیگری که بسیار مورد استقبال است، نگهداری گلدان های سبزی است؛ می توانید سبزی هایی را درگلدان های زیبا و کوچک بکارید (یا از بیرون تهیه کنید) و هر روز از مصرف سبزی تازه لذت ببرید. برای این کار از فضای پشت پنجره استفاده کنید یا مانند تصویر زیر قفسه هایی روی دیوار یا پشت پنجره نصب کنید و روی آن گلدان بچینید.

تا اینجا به بعضی از نکات کاربردی اشاره کردیم، اگر نکته دیگری به ذهنتان رسیده یا با مورد دیگری مواجه شده اید، با ما در میان بگذارید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *